Wcierka do włosów - niezbędny element kompleksowej pielęgnacji... bez tajemnic

Odpowiednia pielęgnacja włosów to coś więcej niż szampon i odżywka. Podczas codziennych, rutynowych zabiegów skupiamy się na kosmykach, zapominając, że skóra głowy jest równie istotna. Niewystarczająca troska i podrażnienia skutkują często złą kondycją włosów lub - co gorsza - ich nadmiernym wypadaniem. A przecież problemu można łatwo uniknąć - pielęgnacja skalpu nie jest trudna ani czasochłonna. W trosce o zdrową skórę głowy warto stosować wcierki do włosów. Czy znasz te produkty?

Wcierka do włosów, czyli...

Wcierki do włosów to specjalnie skomponowane preparaty, na które składają się ekstrakty roślinne i zioła, czasem oleje lub substancje o ukierunkowanym profilu (jak np. kofeina czy ekstrakt z bursztynu). Dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a ich działanie jest bardzo skuteczne i (zazwyczaj) kompleksowe. Jeden produkt często rozwiązuje wszystkie problemy. Właśnie, o jakich problemach mowa?

Wcierka do włosów - działanie

Wcierki do włosów intensywnie odżywiają skórę głowy i cebulki. Normalizują pracę gruczołów łojowych (czyli regulują wydzielanie sebum), a jednocześnie doskonale nawilżają, wyciszają i łagodzą wszelkie podrażnienia. Specjaliści polecają wcierki do włosów także osobom, które zmagają się z nawracającym łupieżem. Regularne stosowanie wcierek wzmocni włosy, przyspieszy ich porost i zniweluje wypadanie, dodając blasku, objętości i świeżości.

Silne, zdrowe i mocne włosy bez wysiłku - brzmi jak marzenie, prawda? Poznajmy więc podstawowe rodzaje wcierek.

Wcierka do włosów - rodzaje

Bazując na składzie wcierek, można podzielić je na trzy podstawowe rodzaje - bezalkoholowe, alkoholowe i maceraty roślinne. 

Wcierka do włosów bez alkoholu to najdelikatniejsze z dostępnych rozwiązań. Z powodzeniem może być stosowana na czystą skórę głowy po myciu, każdego dnia (lub też na noc). Jest skuteczna, ale i łagodna. Wszystkie składniki odżywcze łączy woda, hydrolat lub glikol. 

Wcierka do włosów z alkoholem sprawdzi się przed myciem (najlepiej ok. 2 godzin), ponieważ pozostawiona na zbyt długi czas może przesuszyć i podrażnić skórę głowy. Substancje aktywne pozyskane z ziół w połączeniu z rozgrzewającym alkoholem przyniosą doskonałe efekty. Warto jednak pamiętać, że mieszanka może być zbyt silna dla posiadaczy wrażliwej lub problematycznej skóry. 

I oczywiście wcierka do włosów na bazie oleju, często nazywana maceratem ziołowym. Odżywi i wygładzi włosy oraz nawilży skórę głowy. Nie sprawdzi się za to u osób, które borykają się z nadmiernym wypadaniem - może obciążyć kosmyki i spotęgować problem.

Wcierka do włosów - poradnik dla początkujących

Wcierki mają naprawdę dużą skuteczność - pod warunkiem, że używamy ich regularnie. Choć efekty z pewnością się pojawią, trzeba będzie zaczekać około 3 - 4 tygodni, co ostatecznie zależy od częstotliwości (i konsekwencji) stosowania preparatów. Wcierki, podobnie jak inne kosmetyki, potrzebują czasu, by zacząć działać.

Choć to dosyć oczywiste, warto wspomnieć, że przed pierwszym użyciem jakiegokolwiek produktu należy zapoznać się z zaleceniami producenta. 

Wcierka do włosów - kiedy stosować?

Wcierka do włosów to produkt niezwykle uniwersalny, może być stosowany na (przynajmniej) 3 sposoby:

  • na noc - wcierkę nakładamy wieczorem, by rano umyć włosy
  • ok. 2 - 3 godzin przed myciem włosów (polecane szczególnie przy cięższych produktach, które zawierają oleje)
  • na wilgotne włosy po umyciu (w przypadku lekkich, ziołowych preparatów) 

Wcierka do włosów - jak stosować?

Wcierka do włosów jest łatwa w użyciu, choć trzeba przyznać, że zabieg wymaga nieco wprawy. Spokojnie, praktyka czyni mistrza. Produkt aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy. Nie należy przesadzać z ilością - 5 mililitrów powinno wystarczyć. Opakowanie wyposażone jest zazwyczaj w specjalną pipetę lub wygodny atomizer. Jeśli butelka nie posiada takiego udogodnienia, zawsze można użyć małej strzykawki, którą kupimy w każdej aptece.

Niewielką ilość wcierki nakładamy dokładnie na poszczególne partie skóry głowy, wykonując jednocześnie delikatny masaż - już na całej powierzchni. Zabieg pobudzi krążenie, usunie martwy naskórek i otworzy pory, co ułatwi wchłonięcie produktu i przyniesie najlepsze efekty. Kilka minut wystarczy, by wcierka trafiła w głąb skalpu. 

Mikromasaż przy użyciu wcierki można (choć oczywiście nie trzeba) zakończyć owiewając włosy ciepłym (ale nigdy gorącym) strumieniem powietrza z suszarki. Składniki aktywne doskonale zareagują na zmianę temperatury.

Wcierka jest bardzo skutecznym produktem, ale tylko połączona z masażem przyniesie oczekiwane efekty.

Jak często stosować?

Idealnie byłoby stosować wcierkę każdego dnia. Jak wiadomo, może to być nieco trudne, nie zawsze mamy czas, sposobność czy chęci. Powiedzmy więc, że minimum to trzy razy w tygodniu. 

Jak nie używać wcierki do włosów? Nic na siłę...

Zanim przystąpimy do masażu, warto upewnić się, że wcierka znajduje się na głowie, inaczej łatwo podrażnić skórę, co przyniesie więcej nieprzyjemnych skutków niż korzyści. Nie należy również pocierać włosów, bardzo łatwo uszkodzić ich strukturę, a przecież chodzi o odwrotny efekt.

Jeśli wcierka wywołuje nieprzyjemne odczucia - skóra swędzi lub piecze, oznacza to, że nie tolerujemy któregoś że składników lub wybrana mieszanka jest zbyt mocna. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z zabiegu, wystarczy zmienić produkt. 

Wcierki nie powinno się aplikować na mokre włosy - zamiast odżywić, po prostu spłynie...i cały trud na marne. Aby temu zapobiec, kosmyki należy delikatnie osuszyć ręcznikiem lub zaczekać aż trochę przeschną. 

Wcierka do włosów - jaką wybrać?

Wybór wcierki powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Warto skupić się na istocie problemu i zdecydować na dedykowany produkt. A jest z czego wybierać:

  • na porost włosów - np. kozieradka, pokrzywa
  • wzmocnienie i odżywienie - np. czarna rzepa, skrzyp polny
  • zwalczanie łupieżu - np. korzeń łopianu, tatarak
  • przeciwdziałanie wypadaniu włosów - np. skrzyp polny

Większość dostępnych preparatów to doskonale dobrane mieszanki ziół i innych składników odżywczych, które cechuje kompleksowe działanie, więc tu raczej nie ma problemu. Często można spotkać połączenie z chrzanem, gorczycą, jałowcem i oregano, które słyną ze swoich dobroczynnych właściwości. 

Znaczenie może mieć za to preferowana forma użycia (na suche lub wilgotne włosy) - skoro wcierki będziemy używać często aplikacja musi być wygodna. 

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z wcierkami do włosów, warto wybrać tę o delikatnym składzie, pozbawioną alkoholu, substancji rozgrzewających (np. imbir) i chłodzących (np. mentol). Najlepiej zrezygnować z preparatów, które zawierają substancję chemiczną o nazwie minoksydyl. Chociaż wcale nie trzeba się jej obawiać, na początku może podrażnić skórę głowy, która nie jest przyzwyczajona do nowego zabiegu.   

Wcierka do włosów to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce poprawić kondycję włosów lub złagodzić problemy skóry głowy. Zabieg jest przyjemny, łatwy i szybki - kilka minut dziennie może przynieść spektakularne efekty. Nic prostszego, prawda? Istota wcierek jest banalna i nigdy się nie zmieni - zdrowa skóra głowy, to zdrowe włosy. 

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...