Witamina K2 - działanie, objawy niedoboru, źródło występowania

Witamina K2 to substancja, która nie występuje samodzielnie, lecz jest to określenie grupy konkretnych związków. Uczestniczy ona w procesie krzepnięcia krwi. Jednak to nie jest jedyna funkcja, za którą ona odpowiada. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, zapobiega miażdżycy oraz przeciwdziała różnego rodzaju chorobom układu krążenia, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Jej odpowiednia ilość może zapobiec także osteoporozie, dzięki temu że od niej zależne jest działanie osteokalcyny, czyli białka, które jest syntezowane w komórkach odpowiedzialnych za powstawanie kości. Oczywiście funkcji, czy też zalet posiadania odpowiedniego stanu witaminy K2 w swoim organizmie jest cała masa. Oprócz wyżej wymienionych są to także zmniejszenie ryzyka złamań, czy zwiększenie przeżywalności osób chorych na nowotwory na przykład wątroby w istotny sposób. Zatem z całą pewnością witamina K2 jest nam bardzo potrzebna, a więc z łatwością można stwierdzić, że warto jest zadbać o odpowiedni poziom tej substancji w naszym organizmie, bowiem wiąże się to z całą masą niepodważalnych korzyści.

Niedobór witaminy K2

Niedobór witaminy K2, jak właściwie każdej z witamin jest niezwykle niebezpieczny i może prowadzić do całej masy powikłań. Jeśli nie chcemy się tym przejmować, to bardzo ważnym elementem profilaktyki jest przygotowanie i stosowanie zróżnicowanej i zdrowej diety, bogatej w tą witaminę. Z tego też powodu powinniśmy mieć się nieustannie na baczności i co jakiś czas wykonywać badania okresowe. Jeśli chodzi o typowe objawy niedoboru tej substancji w ludzkim organizmie, to są to:

  • krwawienia (na przykład z dziąseł),
  • częste problemy w zasklepianiu się ran,
  • kłopoty z mineralizacją kości (co zwiększa ryzyko ich złamania),
  • stany przedzawałowe;

Niewystarczająca ilość witaminy K2 może skutkować zwapnieniem tętnic, co w efekcie doprowadzić może do nadciśnienia, licznych zatorów, a nawet zawałów. Są to raczej nieprzyjemne dla nas perspektywy, jeśli nie szokujące. Z tego też powodu w przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do wystąpienia niedoboru tej substancji w naszym organizmie, dobrą praktyką będzie skontaktowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie wykonanie stosownych badań, potwierdzających lub też odrzucających nasze podejrzenia. Jest to właściwie jedyny sposób na to, aby nie martwić się niedoborem oraz konsekwencjami takiego stanu rzeczy.

K2 dla dzieci

Większość rodziców zdaje sobie sprawę z konieczności podawania swoim dzieciom witaminy D3 w kontekście zdrowych kości. Bardzo często pomijana jest tutaj z kolei równie istotna rola witaminy K2, o której słyszymy przede wszystkim w okresie noworodkowym. Każde dziecko otrzymuje zastrzyk z witaminą K w pierwszej dobie życia - jest to konieczne, aby zapobiec chorobie krwotocznej noworodków. W dalszej kolejności witamina ta powinna być podana dziecku od 8 dnia do końca 3 miesiąca życia w ilości 25 mikrogramów doustnie. Witaminę K2 należy jednak suplementować nawet dłużej, gdyż ma ona ogromne znaczenie dla zdrowia kości i zębów oraz ochrony tętnic przed zwapnieniem, co stanowi podstawę dla choroby wieńcowej w wieku dorosłym. Chociaż wapń powinien być podstawą dziecięcej diety, jeśli nie jest prawidłowo wykorzystywany przez organizm, zostaje deponowany w tętnicach. Rolą witaminy K2 jest skierowanie go do kości w celu zwiększenia ich gęstości mineralnej oraz jednoczesnej ochrony przed zablokowaniem tętnic. Ponieważ kości są najbardziej aktywne w okresie dziecięcym oraz w okresie dorastania, dzieci potrzebują znacznie większej ilości witaminy K2 niż osoby dorosłe, aby prawidłowo przetwarzać wapń, mieć zdrowe kości i chronić swoje serce na przyszłość. Witaminę K2 warto podawać dziecku w zestawie z witaminą D3. Maluchy mogą przyjmować bezpiecznie około 1000 IU witaminy K2 na każde 10-12 kilogramów masy ciała. Suplementację zaleca się również kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. 

Występowanie witaminy K2

Jeśli chodzi o to, gdzie powinniśmy szukać tej substancji, jaką jest witamina K2, to przede wszystkim jest ona wytwarzana głównie przez drobnoustroje, znajdujące się w jelicie ludzkim i zwierzęcym, co sprawia, że jeśli nie mamy większych problemów z jej wytwarzaniem, to nie trzeba stosować raczej dodatkowej suplementacji. W dość niewielkich ilościach, występuje ona także w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja, produkty mleczne, czy w mięsie. Niedobory się zdarzają i są dość bolesne w skutkach, dlatego też dobrze jest zadbać o naszą dietę w ten sposób, aby była ona bogata także w witaminę K2, której znaczenie dla naszego organizmu jest naprawdę duże. Lepiej więc będzie stworzyć posiłki samodzielnie, niż decydować się na żywienie z gotowych produktów lub w barach bądź restauracjach, co może nie zagwarantować nam dostarczenia odpowiedniej ilości witaminy K2.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...