Witamina A (Retinol) - działanie, niedobór, występowanie

Witamina A to substancja, odpowiadająca za ogromną ilość istotnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu procesów. Pełni wiele istotnych funkcji, które wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie:

  • Pomaga zachować zdrowy wzrok: Pomaga w zachowaniu dobrej ostrości wzroku, szczególnie w warunkach niskiego oświetlenia. Ponadto zapobiega wystąpieniu problemów ze wzrokiem, takich jak kurza ślepota.
  • Wzmacnia układ odpornościowy - ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, co pomaga w walce z infekcjami. Wspomaga produkcję białych krwinek, które są kluczowe dla obrony organizmu przed chorobami.
  • Działa przeciwstarzeniowo i pomaga w utrzymaniu zdrowej i elastycznej skóry. Jest często stosowany w kosmetykach przeciwstarzeniowych ze względu na zdolność do zmniejszania zmarszczek i poprawiania struktury skóry.
  • Niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, zwłaszcza u dzieci. Pomaga w tworzeniu nowych komórek, w tym tkanek mięśniowych i kości.
  • Odgrywa rolę w reprodukcji poprzez wpływ na rozwój komórek jajowych i plemników.
  • Wspiera utrzymanie zdrowych błon śluzowych w organizmie, w tym w nosie, gardle i przewodach pokarmowych. Pomaga to w ochronie przed infekcjami.

Niedobór witaminy A

Jak to chyba ze wszystkim bywa, także i w przypadku witaminy A niedobór może mieć fatalne skutki. Może wynikać z zaburzeń we wchłanianiu tej substancji, złej diety, ale także i korzystania z różnego rodzaju używek. Jednym z charakterystycznych objawów jest pogorszenie wzroku, w postaci kurzej ślepoty.  Poza tym bardzo często można stwierdzić potencjalny niedobór, obserwując takie znaki jak:

  • mocno przesuszona skóra szczególnie na kolanach i łokciach, która nie ustępuje nawet po użyciu kremów,
  • suchość gałki ocznej czyli brak łez, co może doprowadzić nawet do zmętnienia oraz rozmiękczania rogówki,
  • zaburzenia w miesiączkowaniu i płodności,
  • dzwonienie w uszach u osób w podeszłym wieku.

Warto wiedzieć, że jeśli zmagamy się z różnymi chorobami układu pokarmowego lub jesteśmy narażeni na długotrwały stres bądź też stosujemy dietę, która zawiera zbyt małe ilości tłuszczu, to rośnie wtedy zapotrzebowanie na witaminę A, dlatego też warto jest prowadzić zdrowy tryb życia, chociaż wielu sprawom nie możemy sprostać czy zapobiec.

Witamina A w kosmetykach

Witamina A jest jednym z najskuteczniejszych składników preparatów o działaniu przeciwstarzeniowym. Dzięki niej skóra staje się bardziej gładka, napięta i elastyczna, a przebarwienia różnego typu mniej widoczne. Witamina A powoduje bowiem wzrost liczby fibroblastów i nasila wytwarzanie włókien kolagenowych, odpowiadających za jędrność tkanki łącznej. Kremy z dodatkiem tej witaminy pomagają zregenerować przesuszony naskórek, zmniejszyć zrogowacenia, złagodzić stany zapalne i zapobiec uszkodzeniom wywołanym przez promieniowanie słoneczne.

Retionoidy, czyli syntetyczne pochodne kwasu witaminy A mają zastosowanie również w leczeniu problemów dermatologicznych, takich jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy przebarwienia posłoneczne. Leczenie prowadzone jest jednak pod ścisłą kontrolą i nie jest dozwolone w przypadku kobiet ciężarnych.

Jak zatem stosować witaminę A na skórę twarzy? W tym przypadku możemy postawić na kurację zewnętrzną i wewnętrzną. Do wyboru mamy przede wszystkim kremy i maści, które przyspieszają regenerację skóry, a także chronią ją przed szkodliwym działaniem różnych warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, mróz czy słońce. Witaminę A w kroplach można dodawać również do posiadanych już kosmetyków lub stosować na twarz jako skoncentrowane serum przeciwzmarszczkowe. Jednocześnie podczas pielęgnacji skóry witaminę można suplementować, przyjmując dawkę 15 - 21 mg dziennie przez okres do 12 miesięcy. Taka kuracja zapobiegnie i wspomoże leczenie wielu chorób, a dodatkowo jest zalecana w profilaktyce nowotworów skóry. 

Występowanie witaminy A

Witamina A na szczęście nie należy do substancji, które trudno jest zaaplikować do swojego organizmu. Retinol, czyli jedna z jej form, występuje w całej masie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz rodzaju prowitaminy A, jakim jest beta-karoten w produktach roślinnych. Związki te wykazują zróżnicowaną aktywność, choć należy wiedzieć, że retinol jest łatwiej przyswajalny i wykorzystywany w większej części przez organizm. Ogólnie przyjęte zostało, że wykorzystanie beta-karotenu jest nawet sześciokrotnie mniejsze niż retinolu.

Dobrymi produktami zawierającymi witaminę A są przede wszystkim wątroby: wołowe i wieprzowe. Poza tym można pewną jej ilość znaleźć także w maśle, jajach kurzych, serach, czy mleku. Są to produkty bogate w retinol. Jeśli chodzi o produkty posiadające dużą ilość beta-karotenu to są to: marchew, pietruszka (liście), szpinak, dynia oraz morele, sałata czy pomidory. Zatem z całą pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie naturalny suplement diety.

Polecane produkty

Komentarze (1)

    • Ania
    • 2022-12-28 21:47:09
    Czy jest konieczność jeśli stosujemy witamine A na twarz używanie kosmetyków typu Spf ?

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...