Wczesne sygnały niedoboru witaminy B12

Osiem witamin należących do grupy B pełni kluczową rolę w procesie zamiany węglowodanów w glukozę, ta z kolei porusza się po całym organizmie i zapewnia paliwo dla wszystkich komórek. Jedna z tej grupy jest szczególnie ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz produkcji nowych komórek. Niewystarczająca ilość witaminy B12 zwanej również kobalaminą, może powodować początkowo niezauważalne objawy, które wydają się błahe, ale mogą prowadzić do poważnych problemów.

Wczesne sygnały ostrzegawcze

Zalecaną dawka witaminy B12, którą powinniśmy przyjmować każdego dnia, to 2,4 mikrogramy dla dorosłych mężczyzn oraz kobiet. Niedobór tej witaminy występuje rzadko w przypadku zdrowych młodych ludzi, ale nie jest rzadkością w przypadku osób starszych z niewłaściwym odżywaniem. U niektórych osób, łagodny niedobór witaminy B12 może nie mieć żadnych widocznych objawów, lecz należy pamiętać o tym, iż B12 jest niezbędna do wytwarzania nowych krwinek czerwonych, a jej niedobór może prowadzić do łagodnej anemii. Umiarkowany niedobór witaminy B12 w organizmie może powodować również duszności, uczucie zdenerwowania i ewentualnie biegunkę.

Postęp niedoboru witaminy B12

Jeśli niedobór witaminy B12 nie zostanie szybko rozwiązany, może on nieść ze sobą kolejne niepożądane objawy: drętwienie, mrowienia w dłoniach i stopach, problemy z równowagą, problemy z pamięcią, a wszystko to ze względu na uszkodzenia nerwów.

Zidentyfikowanie ryzyka

Pierwsze objawy niedoboru witaminy B12 są bardzo subtelne przez co trudne do wykrycia. Ważne, aby zdawać sobie z czynników które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia problemu. Witaminę B12 znaleźć można w drobiu, rybach oraz w mniejszym stopniu w produktach mlecznych. W związku z czym ryzyko niedoboru wzrasta w szczególności przy wegetariańskiej oraz wegańskiej diecie. Osoby starsze, a w szczególności z chorobą zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka, także są narażeni na niedobór witaminy B12.

Suplementacja witaminy B12

Witamina B12 jest powszechnie dostępna. Często można ją spotkać w różnego typu preparatach multiwitaminowych. Witamina jest także dostępna jako lek na receptę w postaci zastrzyków nadzorowanych przez lekarza. Może ona być brana z wieloma lekami, w tym z niektórymi antybiotykami, lekami na cukrzyce czy lekami na choroby żołądka. Pomimo tego, że witamina B12 nie jest toksyczna, rozpoczęcie jej suplementacje należy omówić z lekarzem.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...