Witamina B12 - występowanie, dawkowanie, działanie

Witamina B12 ogrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Witamina ta nie tylko jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój komórek nerwowych, ale także determinuje podziały komórkowe, syntezę kwasów nukleinowych DNA i RNA, a także białek, które uczestniczą w ich budowie. Ma również wpływ na układ krwiotwórczy, pokarmowy i nerwowy, a jej niedobory mogą sugerować nawet choroby psychiczne.

Witamina B12 - gdzie występuje

Witamina B12 występuje niemal wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest niemalże nieobecna w pokarmie roślinnym, niezależnie czy są nim warzywa, czy owoce. Dlatego też chcąc dostarczać organizmowi największe ilości tej witamy należy spożywać:

  • mięsa (wołowe, drobiowe, wieprzowe),
  • podroby (np. nerki),
  • ryby (m.in. sardynki, łosoś, śledź, pstrąg, tuńczyk, makrela, szczupaki),
  • owoce morza (skorupiaki, homary, ostrygi),
  • nabiał (mleko, sery żółte, jogurty, sery pleśniowe),
  • jajka,
  • pieczarki (w nich ilość B12 jest stosunkowo niewielka).

W pokarmie roślinnym witamina B12 nie występuje, chociaż jej śladowe ilości można również odnaleźć w drożdżach. Z tego powodu w przypadku diet wegetariańskich bardzo ważna jest zewnętrzna suplementacja, bowiem z pożywienia roślinnego nie jest możliwe pozyskanie wystarczających ilości tej witaminy, która reguluje pracę wielu układów w organizmie.

Dawkowanie i normy

W przypadku witaminy B12 bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja, bowiem nadmierne spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego może doprowadzić do powstania niepożądanych produktów ubocznych przemiany materii. Tymczasem w zależności od osoby, witamina B12 to określona norma dziennego spożycia, mianowicie:

  • 2 mikrogramy dla zdrowych dorosłych,
  • 2,2 mikrograma dla kobiet w ciąży
  • 2,6 mikrograma dla matek karmiących.

Dieta większości osób obfituje w produkty mięsne, dlatego mogłoby się wydawać, że nikt nie cierpi na jej niedobór. Tymczasem okazuje się, że w wielu przypadkach schorzenie okazuje się wynikiem właśnie niedoboru tej witaminy. Witamina B12 i jej niedobór mogą być przyczyną problemów z układem krwionośnym, objawiającym się bladą skórą nawet z ogniskami bielactwa, bolesnymi owrzodziłam w kącikach ust, ogólnym osłabieniem, a także bólami i zawrotami głowy. W przypadku układu pokarmowego niedobór skutkuje utratą smaku i apetytu, pieczeniem języka, chudnięciem, nudnościami, biegunką lub zaparciami. Jednakże niedobór B12 to również szereg negatywnych skutków w zakresie układu nerwowego organizmu, mianowicie kłucie opuszków palców stop, utrata czucia wibracji i czucia głębokiego, niestabilność chodu, osłabienie wzroku i napady drgawkowe.

Bardzo rzadko bierze się pod uwagę fakt, że niedobór witaminy B12 może być przyczyną objawów charakterystycznych dla chorób psychicznych. Zaburzenia depresyjne, niepokój psychoruchowy, zespoły hipomaniakalne, zmiany osobowości i zachowania, zaburzenia psychotyczne i zaburzenia pamięci, a także zaburzenia poznawcze różnego stopnia - wszystko to może być wynikiem niedoboru witaminy B12. Zanim zatem rozpocznie się farmakologiczne leczenie, warto uzupełnić ewentualne braki witaminowe w organizmie.

Witamina B12 i jej nadmiar to bardzo rzadkie zjawisko. Nawet przyjmowanie dziennie dużych dawek w ilości 1 mg dziennie nie prowadzi do przedawkowania. Nadmiar bowiem magazynowany jest w organizmie lub wydalany z żółcią i kałem. Jeśli jednak witaminę B12 stosuje się z dużymi dawkami witaminy C może to doprowadzić do krwawienia z nosa i uszu, a także suchości warg.

Działanie - wsparcie najważniejszych układów w organizmie

Witamina B12 wpływa na działacie najważniejszych układów w organizmie, mianowicie układu pokarmowego, nerwowego i krwionośnego. Bierze udział w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, co ma bezpośredni wpływ na zapobieganie niedokrwistości, czyli anemii. To ona również umożliwia syntezę kwasów nukleinowych w komórkach, szczególnie szpiku kostnego, odpowiedzialnych za wytwarzanie komórek krwi. W zakresie  układu nerwowego wzmacnia otoczkę mielinową ochraniającą komórki nerwowe, a także współtworzy neuroprzekaźniki, ułatwiając tym samym przekaz informacji między komórkami. Wpływa to na lepsze zapamiętywanie, szybsze uczenie się, wzrost koncentracji. Witamina B12 uczestniczy także w przemianach węglowodanowych, białkowych i deszczowych. Nie tylko pobudza apetyt, ale też aktywizuje przemianę materii. Bezpośrednio wpływa na wzrost i prace mięśni. Ułatwia również przyswajalne żelaza.

Witamina B12 jest szczególnie ważna dla dzieci w okresie dorastania i dla kobiet w czasie menopauzy. Jednakże  z uwagi na jej szerokie spektrum działania ważna jest zewnętrz suplementacja, bowiem owoców jej niedoboru może być wiele - niekoniecznie musi nim być dieta wegetarianizm czy wegańska.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...