Ból głowy, migrena

Pokazano 1-35 z 50 pozycji

Ból głowy to dolegliwość związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. W większości przypadków nie stanowi ona większego zagrożenia i zanika samoistnie, jednak kiedy często się powtarza i jest nasilona, może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto wtedy zdiagnozować ból u specjalisty i rozpocząć odpowiednie leczenie, mające na celu ograniczenie jego intensywności oraz częstotliwości. 

Ból głowy, migrena - co je wywołuje?

Najczęstszą przyczyną przemijającego bólu głowy jest przemęczenie i zaburzenia przemiany materii. Równie powszechnie towarzyszy on także schorzeniom, takim jak zapalenie ucha, zapalenie zatok, choroby dziąseł i zębów, choroby oczu, alergia, grypa czy angina. Ból głowy mogą wywoływać także używki, takie jak alkohol czy papierosy. Mamy z nim do czynienia również wskutek zatrucia tlenkiem węgla oraz w wyniku bezpośredniego urazu głowy. Poza bólami przemijającymi, czyli wtórnymi, wyróżniamy także bóle samoistne, inaczej pierwotne. Zaliczamy do nich bóle klasterowe, napięciowe bóle głowy i przede wszystkim migrenę. Tą ostatnią rozpoznamy po sekwencji powtarzających się symptomów. Jej napady to zazwyczaj zwiastuny, aura, czyli zawroty głowy czy zaburzenia widzenia oraz same bóle głowy, które mogą trwać łącznie od około 4 do nawet 72 godzin. 

Ból głowy, migrena - jak je łagodzić?

Leczenie bólów głowy zależy przede wszystkim od ich przyczyny. Jeśli są to bóle związane z innymi dolegliwościami, ustąpią wraz z ich wyleczeniem, jeżeli zaś występują samoistnie, konieczne może być zastosowanie środków farmakologicznych lub/i metod niefarmakologicznych. Kiedy objawy nie są jeszcze nasilone, warto wypróbować na przykład ciepłą, rozluźniającą i wyciszającą kąpiel. Skuteczne mogą okazać się także zimne okłady na czoło oraz masaże głowy, wykonywane kolistymi ruchami od czoła ku skroniom. Bardzo często ból głowy znika samoczynnie również po krótkiej drzemce w dobrze wywietrzonym, zaciemnionym i cichym pomieszczeniu. W przypadku bardzo silnego lub zaawansowanego bólu konieczne może być natomiast przyjęcie odpowiedniego środka przeciwbólowego w postaci paracetamolu czy ibuprofenu, a przy migrenie jednego z tak zwanych tryptanów. 

Przy rozpoznawaniu rodzaju bólu głowy, migreny niezwykle ważne jest jego umiejscowienie. Warto wiedzieć, że bóle odczuwane z tyłu głowy wskazują najczęściej na nadciśnienie lub zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa, bóle w okolicy ucha mogą świadczyć o stanie zapalnym ucha środkowego lub zatok przynosowych, natomiast bóle w skroniach sugerują zazwyczaj migrenę, która w głównej mierze dotyczy przede wszystkim kobiet. 

Produkt dodany do ulubionych