Ranking kosmetyków do twarzy. TOP 12 najlepszych produktów

Codzienna pielęgnacja skóry jest niezwykle istotna dla zachowania jej zdrowego i promiennego wyglądu. W zależności od typu cery oraz jej problemów stosujemy inne rodzaje kosmetyków, jednak każdy codzienny zabieg powinien składać się z minimum trzech etapów - oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Oczyszczanie twarzy za pomocą żelów, pianek czy emulsji ma na celu delikatne, ale skuteczne usunięcie z niej pozostałości makijażu oraz nadmiaru sebum, bez jednoczesnego naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka. Co pewien czas warto zadbać także o złuszczanie za pomocą peelingu mechanicznego lub enzymatycznego. Pozbycie się zrogowaciałej warstwy naskórka pozwala bowiem pobudzić skórę do produkcji nowych komórek, a jednocześnie wygładza ją, wyrównuje jej koloryt i ułatwia wchłanianie składników aktywnych, zawartych w kosmetykach. Kolejnym, często pomijanym krokiem codziennej pielęgnacji, jest tonizowanie, którego zadaniem jest przywrócenie skórze naturalnego pH oraz aktywne działanie na rzecz zaczerwienień, trądziku czy pękających naczynek. Dopiero po aplikacji toniku cera jest gotowa na przyjęcie odpowiednio dobranego kremu. Osoby do 25 roku życia mogą z powodzeniem sięgać po kremy wyłącznie nawilżające, ewentualnie antytrądzikowe lub kojące. Starsze panie powinny natomiast aplikować na skórę kosmetyk, który będzie aktywnie przeciwdziałał procesom starzenia się, ujędrniał i wygładzał pierwsze zmarszczki. 

Jaki jest najlepszy kosmetyk do twarzy?

Najlepszego kosmetyku do twarzy nie wybierzemy na podstawie atrakcyjności jego opakowania, pięknego zapachu czy nawet śmiałych deklaracji producenta, obiecującego nam doskonałe i błyskawiczne rezultaty. Jedyne, co może zagwarantować nam skuteczność produktu, to jego skład, który powinien być jak najkrótszy i jak najbardziej naturalny. Kosmetyki oczyszczające skórę muszą być delikatne, gdyż jej nadmierne wysuszenie nie będzie korzystne nawet w przypadku mocno przetłuszczającej się cery. Unikajmy zatem preparatów zawierających SLS, SLES i alkohole. Niekorzystne, bo uczulające i podrażniające, będą także niektóre konserwanty, sztuczne barwniki i zapachy. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy, warto postawić na moc naturalnych wyciągów roślinnych, olejów, maseł, ekstraktów z ziół, witamin i minerałów, które dostarczą skórze niezbędnych składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest również ich pochodzenie, gdyż jedynie ściśle kontrolowane plantacje mogą zapewnić nam pełne bezpieczeństwo stosowania kosmetyków. Aktywne substancje, których powinniśmy szukać w produktach do pielęgnacji twarzy to między innymi:

  • Kwas hialuronowy – nawilża skórę i poprawia jej elastyczność
  • Retinol (witamina A) – działa przeciwzmarszczkowo, stymuluje produkcję kolagenu, pomaga w walce z trądzikiem
  • Kwas salicylowy – działa przeciwzapalnie, eksfoliuje naskórek i pomaga w walce z trądzikiem
  • Kwasy AHA (np. kwas glikolowy, mlekowy) – działają eksfoliująco, rozjaśniają przebarwienia i poprawiają teksturę skóry
  • Kwasy BHA – głęboko penetrują pory, pomagając w usuwaniu zaskórników i redukowaniu trądziku
  • Niacynamid (witamina B3) – redukuje zaczerwienienia, rozjaśnia przebarwienia i wzmacnia barierę lipidową skóry
  • Witamina C – działa przeciwutleniająco, rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry
  • Peptydy – stymulują produkcję kolagenu, działają przeciwzmarszczkowo
  • Ceramidy – wzmacniają barierę lipidową skóry, nawilżają
  • Koenzym Q10 – działa przeciwutleniająco, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników
  • Aloes – nawilża i łagodzi podrażnienia
  • Olejki roślinne (np. olej arganowy, jojoba) – nawilżają i odżywiają skórę
  • Kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie, redukuje zaczerwienienia i przebarwienia

Wybierając produkty do pielęgnacji twarzy, warto zwrócić uwagę na potrzeby własnej skóry i, jeśli to możliwe, skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Jaki producent kosmetyków do twarzy jest najlepszy?

Najlepszy producent kosmetyków do ciała to ten, który oferuje nam artykuły o najkrótszym i możliwie jak najnaturalniejszym składzie. Bardzo istotne są także posiadane przez niego certyfikaty, gdyż informują nas one o tym, skąd pochodzą składniki aktywne obecne w produkcie, a tym samym czy są one pozbawione szkodliwych związków chemicznych, pochodzących na przykład z gleby, nawozów lub wody, służącej do podlewania. Warto sięgać zatem przede wszystkim po kosmetyki o ekologicznym i organicznym składzie, zwłaszcza, jeśli nasza cera jest delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Wbrew pozorom dobrej jakości, bezpieczne produkty nie muszą być droższe niż te tradycyjne.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...