Kozieradka i jej zastosowanie w lecznictwie

Kozieradka to roślina, która powszechnie stosowana jest jako przyprawa, zwłaszcza w kuchniach azjatyckich. W Polsce znaleźć można ją przede wszystkim w mieszankach przypraw typu curry. Na rynku oczywiście dostępna jest również samodzielnie - w ziarnach lub zmielona. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że roślina ta nie tylko może ubogacać smak potraw, ale posiada także liczne właściwości zdrowotne. 

Kozieradka leczy wysoki cholesterol i serce

Przede wszystkim, kozieradka przyczynia się do zmniejszenia w organizmie ilości "złego cholesterolu" LDL. Dzieje się tak, ze względu na obecność saponionów steroidowych, których zadaniem jest nasilanie metabolizmu cholesterolu i opóźnianie wchłaniania związków tłuszczowych. Z tego faktu wynika więc, że kozieradka zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy czy choroby wieńcowej. Dzięki obecnej w roślinie substancji o nazwie galaktomannan, posiada ona także dobry wpływ na serce. Kozieradka zawiera dużą ilość potasu, co również przyczynia się prawidłowej pracy zarówno serca, jak i też układu krwionośnego. 

Kozieradka na układ trawienny i podczas diety 

Kozieradka jest niezwykle wszechstronna jeśli chodzi o układ trawienny, poziom cukru we krwi czy wspomagania diety. Jest niezwykle skuteczna podczas problemów trawiennych, choćby występującymi nieprzyjemnymi wzdęciami. Wspiera leczenie wrzodów żołądka, ze względu na obecność polisacharydów, które tworzą warstwę ochronną wokół zmienionej chorobowo błony śluzowej żołądka. Kozieradka ma wysoką zawartość błonnika, co wpływa korzystnie na pracę jelit. Przeciwdziała możliwości wystąpienia nowotworu jelita grubego. Odpowiednio też chroni wątrobę, ze względu na obecność antyoksydantu sylimaryny, który powszechnie stanowi substancję stosowaną przy chorobach wątroby. Kozieradka może okazać się skuteczną metodą na nadkwasotę i zgagę. Obniża poziom glukozy we krwi, poprawia także wydzielanie insuliny. Nie wszyscy doceniają jednak fakt, że kozieradka znajduje zastosowanie podczas diety odchudzającej i aktywności fizycznej. Ze względu na obecność błonnika może zmniejszać łaknienie. Ponadto działa jak naturalny spalacz tłuszczu, co może wspomóc efekty ćwiczeń stosowanych w celach zmniejszenia masy ciała. 

Inne właściwości kozieradki

Roślina ta może być również stosowana podczas przeziębienia i grypy, posiada bowiem właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Może być stosowana jako środek, który wspiera walkę z nieprzyjemnymi dolegliwościami kobiecymi, takimi, jak: bolesne miesiączkowanie czy złe samopoczucie podczas menopauzy. Roślina ta zwiększa również poziom laktacji wśród kobiet karmiących piersią, a efekt ten widoczny jest już po kilku dniach przyjmowania kozieradki. 

Kozieradka na problemy natury estetycznej

Problemy zdrowotne objawiają się niekiedy na zewnątrz, w postaci trądziku czy osłabionych włosów. W tym przypadku również kozieradka może mieć zbawienny wpływ, stosowana zewnętrznie. W przypadku problemów ze zmianami skórnymi, ukojenie dla cery może przynieść przemywanie twarzy wywarem z ziaren kozieradki. Roślina ta znajduje również zastosowanie w przypadku wypadających i słabych włosów. Wystarczy wywar z kozieradki potraktować jako wcierkę do skóry głowy, którą systematycznie będzie się stosować przez określony czas trwania kuracji, na przykład miesiąc. Efektem stosowania wcierki z kozieradki jest zatrzymanie wypadania włosów, wzmocnienie ich, a także szybszy ich porost. 

Kozieradka posiada więc wszechstronne działanie, o czym świadczą powyższe przykłady zastosowań. Warto włączyć ją do swojej diety, stosując choćby w kuchni, aby profilaktycznie korzystać z jej dobroczynnych właściwości. Jeśli jednak problemy zdrowotne są w jakimś stopniu zaawansowane, skuteczniejsze będzie wsparcie leczenia za pomocą kozieradki, przyjmując ją w postaci regularnych naparów z ziaren tej rośliny. Wystarczy zalać wrzątkiem niewielką ilość kozieradki, a następnie zaparzony wywar spożyć.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...