Osteoporoza

Pokazano 1-35 z 42 pozycji

Osteoporoza to dolegliwość związana ze zredukowaniem masy kości w odniesieniu do normy określonej dla rasy, płci oraz wieku. Chociaż choroba dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to panie są przez nią atakowane znacznie częściej. Charakterystyczną cechą osteoporozy jest ścieńczenie oraz zmniejszenie ilości beleczek kostnych kości gąbczastej, a także ścieńczenie kości korowej, co prowadzi do osłabienia całego układu kostnego, a tym samym do częstszych złamań. 

Osteoporoza - jakie są jej przyczyny?

Osteoporoza może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwszy typ związany jest z naturalnym procesem starzenia się układu szkieletowego. Na ten rodzaj osteoporozy narażone są szczególnie kobiety po menopauzie oraz mężczyźni w podeszłym wieku. W konsekwencji starzenia się kości tracą swoją gęstość mineralną, a proces ten rozpoczyna się już około 40 - 45 roku życia. Rozwój tego typu osteoporozy mogą nasilać także nałogi - alkohol i papierosy - oraz mała ilość ruchu i ekspozycji na słońce czy też dieta uboga w witaminę D. Drugi typ tego schorzenia, czyli osteoporoza wtórna to z kolei skutek przyjmowania niektórych leków lub przebiegu niektórych chorób. Może dotykać osoby w każdym wieku, jednak najczęściej mają z nią do czynienia osoby otyłe oraz chorzy na cukrzycę lub nadczynność tarczycy. 

Osteoporoza - profilaktyka

Najskuteczniejszą profilaktyką osteoporozy jest przede wszystkim unikanie czynników ryzyka, czyli rezygnacja z nałogu picia alkoholu i kawy oraz palenia papierosów. Niezwykle ważne jest także pilnowanie prawidłowej wagi oraz zadbanie o odpowiednią ilość ruchu. Dowolna aktywność fizyczna, wykonywana codziennie przez około 30 - 60 minut wzmacnia bowiem mięśnie, które stabilizują i chronią kości. Warto także spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, gdyż promienie słońca sprzyjają wytwarzaniu witaminy D, która wspiera przyswajanie wapnia. Jednocześnie należy wprowadzić ją do swojej diety wraz z pożywieniem, czyli rybami i zielonolistnymi warzywami lub w formie gotowych preparatów, zwłaszcza podczas sezonu jesienno-zimowego, kiedy ilość dni słonecznych jest stosunkowo znikoma. Obok witaminy D, w organizmie nie może zabraknąć także wapnia, którego organizm potrzebuje w ilości minimum 1000 mg na dobę. 

Osteoporozie można zapobiegać także poprzez regulowanie poziomu hormonów u kobiet w okresie przed i pomenopauzalnym, a także poprzez dostarczanie organizmowi soli wapnia, magnezu i fosforu, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania na sole mineralne oraz przy stwierdzeniu niedostatecznej podaży minerałów. 

Produkt dodany do ulubionych